Miskolc gazdaságának versenyképesebbé tétele három részcél elérésével valósítható meg:
1. részcél: a tudásgazdaság megteremtése, ill. megerősítése.
- Miskolc gazdaságában a jövőben kiemelt szerepet kell kapnia a magas hozzáadott értékű, innovatív technológiájú új gazdasághoz (pl.: plazmatechnológiai, nanotechnológiai, termokémiai, mechatronikai, élettartam növelő technológiák, környezetbiztonságos alapanyagok, megújuló energiaforrások előállítása, stb.) tartozó vállalkozásoknak, a Miskolci Egyetem K+F+I bázisára épülő spin-off társaságoknak, a technológiai inkubációnak.
- A kreatív ipar kiépülését magas színvonalú duális oktatási rendszernek kell támogatni.
A részcél eléréséhez kapcsolódó fontosabb feladatok:
- Az új gazdasághoz kapcsolódó K+F+I potenciál (beruházás, szakértelem, infrastruktúra) növelése, a technológia- és tudásintenzív tevékenységek támogatása.
- Már működő stratégiai jelentőségű iparágak (pl.: mechatronika, anyagtechnológia, stb.) mellé új, kreatív iparágak, továbbá nemzetközi és hazai szolgáltató központok letelepítése.
- A város foglalkoztatási szerkezetében kiemelt szerepet játszanak a Nemzetközi Szolgáltató Központok (SSC: Shared Service Center) és Belföldi Szolgáltató Központok.
2. részcél: a helyi gazdaság megerősítése, magas foglalkoztatottság biztosítása
- Miskolc gazdaságának versenyképességét biztosító második részcél egyrészt a helyi székhelyű kis- és középvállalkozások működési stabilitásának megteremtését, hálózatosodásuk, klaszteresedésük támogatását, másrészt a foglalkoztatottság növelését, a szociális gazdaság megerősítését is előirányozza.
A részcél eléréséhez kapcsolódó fontosabb feladatok:
- Kis- és középvállalkozások beszállítói akkreditáltságának támogatása.
- Szociális gazdaság továbbfejlesztése.
- Helyi termékek körének bővítése, ismertségük és elismerésük támogatása.
3. részcél: a vonzó befektetői környezet továbbfejlesztése
- Miskolcon a fenntartható ütemű gazdasági fejlődéssel összhangban lévő duális közép- és felsőfokú oktatási rendszert kell működtetni.
- A betelepülni szándékozó tőkét magas színvonalú és bürokráciamentes adminisztrációnak, anyag- és technológiai kompetenciaközpontoknak kell segíteni.
- A városba érkező külföldi munkavállalók családtagjai számára fejleszteni kell az idegen nyelvű oktatási, egészségügyi ellátási és művelődési feltételeket. A betelepülő szakemberek letelepedési szándékát megfelelő minőségű, környezetű, korszerű és elegendő mennyiségű bérlakás biztosításával is ösztönözni kell.
- Az újonnan betelepülni, bővíteni kívánó befektetők számára színvonalas telephelyi feltételek biztosítása.
A részcél eléréséhez kapcsolódó fontosabb feladatok:
- Városfejlesztés, befektetés ösztönzés területén dolgozók idegen nyelvi felkészültségének javítása.
- Meglévő és új ipari területek fejlesztése.
- Idegen nyelvű óvodai, iskolai ellátás fejlesztése.
- Duális képzési rendszer fejlesztése.